PIC24F32KA304-I/MV Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24F32KA304-I/MV
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48UQFN
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 24F
Contact Now
PIC24F32KA304-I/MV Specifications
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 39
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)